Esküvői fotózás
Kedves Menyasszony, kedves Vőlegény!
Kérlek engedd meg, hogy tegezzelek, így sokkal közvetlenebb és barátibb! Valószínűleg azért kattintottál ide, mert hamarosan esküvőd lesz és még nem választottál fotográfust eme jeles napra. Hiszem, hogy a fotográfus nem csak egy szolgáltató az esküvőn. Hiszem, hogy a fotográfus egy barát, aki jelen van minden fontos pillanatnál, amit az esküvőd napján átélsz, minden kimondott szónál, ami elhangzik, minden apró mosolynál, amikor elmosolyodsz és minden könnycseppnél, amelyet boldogságodban elmorzsolsz.
A fotográfus gyűjtöget. Gyűjti a könnyeid, a nevetésed, és fényképek formájában adja vissza neked, hogy aztán, amikor visszanézed újra átéld életed egyik legfontosabb napjának momentumait, és másoknak is megmutathasd őket. A fotográfus történetté kovácsolja az esküvőn készült fotókat és segít abban, hogy az esküvői albumoddal, mint egy mesekönyvvel ülhess majd le a gyermekeid, vagy később az unokáid ágyának szélére. Kérlek vess néhány pillantást az esküvői fotóválogatásomra! A galéria után egy kis kérdezz felelek következik.
Gyakran Ismételt Kérdések
Miért ragaszkodsz a személyes találkozóhoz?
Mint azt már a bevezetőben is leírtam, az esküvői fotográfus nem csak egy szolgáltató. A legjobb barátoddá kell, hogy váljon, hogy megnevettessen, vagy épp megnyugtasson, ha arra van szükség. Olyan ember, aki ott van, ha szükség van rá, de kaméleon módjára beleolvad a környezetébe, ha épp nincs. Figyel és várja a megörökítésre alkalmas pillanatot. Nagyon fontos, hogy egymásra tudjunk hangolódni, ezért a szerződés aláírása és a foglaló kifizetése előtt, arra kérlek benneteket, hogy legyetek a vendégeim egy kávéra/teára/üdítőre, vagy legalább online beszélgessünk egy kicsit. Meglátjátok, van értelme!
Mi az az e-Session?
Az engagement session (röviden: e-session, magyarul: jegyes fotózás) még az esküvő előtt, akár az eljegyzés után közvetlenül hétköznapi, utcai viseletben készített képeket jelenti, amikor nem kell aggódni a ceremóniákig visszalévő idő, a vendégsereg, esetleg a ruha makulátlansága miatt. Célja nem kevesebb, mint a pár hétköznapjainak és annak bemutatása, hogy a hétköznapokban is vannak érzelmek. Nem kell esküvői pompa ahhoz, hogy megmutassátok a világnak, mennyire szeretitek egymást, hiszen a szerelem nem az esküvői ruhában, vagy az esküvői környezetben testesül meg, hanem ott van a hétköznapokban is. Közös létetek nem a boldogító igen kimondásával kezdődik, hanem már jóval azt megelőzően, talán már akkor, mikor Ti még nem is sejtitek. Amikor először egymás szemébe néztek, amikor először véletlenül összeér a kezetek, akkor indul el valami, ami végül oda vezet, hogy életetek fonalának végleges és visszavonhatatlan összefonódását tűzitek ki célul, amikor kimondjátok azt a bizonyos szót, amikor azt kérdezik: Akarod-e?! Ezekkel a képekkel megmutathatjátok a világnak és egymásnak, hogy valóban egymásnak teremtettetek és igazán szeretitek egymást, később a lagzin pedig levetíthetitek őket a násznépnek, akár egy slideshow formájában, vagy felhasználhatjátok Őket a köszönőajándékokhoz, esetleg a dekorációhoz. A jegyes fotózás hidakat épít a pár és a fotós közé, emiatt pedig nagyban segíti a közös munkát.
Mi az a love-session?
Gyakorlatilag ugyanaz, mint a feljebb már ismertetett e-session, azzal a különbséggel, hogy itt nincs konkrét apropója a fotózásnak. A képek azért készülnek, mert „miért ne?!”. Kiváló ajándék, hiszen bárki bármikor örül néhány igényes közös fotónak. Elvégre nem kell ahhoz rögtön házasságot tervezni, hogy készíttessetek magatokról néhány közös fotót, amelyet megoszthattok a nagyvilággal, vagy meglephetitek vele szüleiteket, barátaitokat. Elég, ha szeretitek egymást, a többi az én dolgom. Ezt hívjuk love sessionnek (párfotózás, vagy szerelmes fotózás). Ilyenkor minden különösebb apropó nélkül összejövünk készíteni néhány fotót arról, amilyenek a hétköznapokban vagytok, ám ezek a képek mégis valami sokkal többről szólnak.
Mi az a Trash The Dress fotózás?
A TTD (Trash The Dress – Tedd Tönkre a Ruhád) az esküvőfotózás egy a tengerentúlról elindult kreatív ága, melynek során a pár az esküvő után valamilyen módon tönkreteszi a ruhát, ezt pedig megörökítteti. A dolog gondolati háttere, hogy mivel örök hűséget fogadtak egymásnak, nem lesz többé szükségük a menyasszonyi ruhára, az esküvői öltönyre. A TTD fotózás nyújtotta lehetőségeknek csak a fantáziátok szab határt, de fontos, hogy azonosulni tudjatok a választott koncepcióval, amely mindig egyedi, megbeszélés kérdése. Kérlek vegyétek figyelembe, hogy a fotózás során mindig szem előtt kell tartanunk, hogy a cél a ruha tönkretétele és nem a pár tönkretétele, így akármilyen ötlet is fogalmazódik meg bennünk, akár a fotózás előtt, akár a fotózás közben, elsődleges, hogy védjük a testi épségeteket és persze a miénket is. Kedvet kaptál egy kis esküvői ruhában való pancsoláshoz, esetleg paintballozni mennél? Ne habozz, görgess az oldal aljára és kérj árajánlatot, meglátod, nem bánod meg!
Mi az a Fine Art album?
A Fine Art album a normál, mindenki által ismert hagyományos esküvői album modern alternatívája. Készítése során a fotóitokból grafikai tervek készülnek, amelyeket aztán fényérzékeny papírra világítanak és előhívnak. Az előhívás után, az oldalpárokat vastag hordozóanyagra kasírozzák, majd az egészet igényes, könyvformátumba kötik. A fotókönyvek többféle méretben, és oldalszámmal rendelhetőek, valamint lehetőség van arra is, hogy az album borítóképpel készüljön, így még igényesebbé téve az összhatást. A könyvek külső borítása szatén vagy bőr hatású lehet, de számtalan más kötészeti anyag is felhasználható.
Miért nem kapjuk meg a nyers, feldolgozatlan képeket, hány képet kapunk?
Sokkal inkább a minőségre mint a mennyiségre törekszem. Egy átlagos egész napos esküvőn több ezer kép készül, de ez nagyban függ a helyszíntől, az esküvőre meghívott vendégek számától és tőletek is. Ebből kb. 500-800 kerül átadásra a feldolgozást és a szelekciót követően. A teljes képanyagot szigorú minőségi szelekciónak vetem alá, hogy hozzátok már csak a legjobbak jussanak el. Amikor megnyomom a fényképezőgépem exponálógombját, a fejemben már látom a kész képet, tudom, milyen utómunkálatok szükségesek ahhoz, hogy az a fotó végül engem képviseljen, és az én képi világomban ábrázoljon titeket, hiszen ezért bíztatok meg pont engem. Nem tartozom azok közé, akik a képeiket több változatban is feldolgozzák, minden képből megpróbálom a legjobbat kihozni, és ha a legjobb verzió megvan, akkor szerintem többre ott már nincs szükség. A nyers képek nem összekeverendőek a nagy felbontású képekkel, utóbbiak természetesen helyet kapnak az átadásra előkészített adathordozón is (természetesen vízjel nélkül).
Milyen hordozón, illetve formátumban kapjuk meg a képeinket?
A képek átadása egyedi gravírozott pendriveon történik. A képek kétféle formátumban kerülnek fel a pendrivera, nagy felbontásban, amelyekből bármikor tudtok előhívatni (akár poszter méretben is), illetve Facebookra optimalizált méretben (2048 pixel hosszabb oldalú, sRGB színtérrel, ezeket könnyebb kezelni, a kisebb teljesítményű eszközök is megbirkóznak a megjelenítésükkel, gondolok itt tabletekre, okostelefonokra, stb…).
Miért válasszunk téged/titeket?
A fotós kiválasztása mindig érzelmi döntés, olyasvalaki kerül ilyenkor mintegy homokszemként az esküvői gépezetbe, akivel minden apró rezdülését és titkát megosztja a pár, hogy a fotográfus aztán fényekből fényképekké alakítva adja azokat vissza nekik. Akkor döntsetek mellettem, ha olyan képeket szeretnétek magatokról, amilyeneket én készítek, ha szívesen látnátok viszont magatokat a fotóimon, ha valóban és igazán tetszenek. Ezeket a képeket nem csak a barátaitok látják majd a közösségi oldalakon és nem csak a családnak fogjátok megmutatni őket a fotókönyvben, de jó esetben (kívánom, hogy így legyen!) az unokáitok is ezeket a képeket nézegetik majd, amikor arról álmodoznak, hogy egyszer Ők is vőlegények, vagy épp menyasszonyok lesznek. Kérlek olvasd el miért szeretem ezt csinálni és rögtön megérted miért írtam az előző néhány sort.
Hol vállalsz esküvői fotózást?
Pécsett élek, de az ország egész területén szívesen dolgozom. Természetesen, ha úgy adódik, hazánk határain túl is vállalok megbízásokat, de ebben az esetben arra kérlek benneteket, hogy lehetőleg minél előbb keressetek meg, hiszen egy külföldi út szervezése időigényes folyamat.
Mit javasolsz, melyik napszakban tartsuk a kreatív fotózást, mennyi időt szánjunk rá?
Ez a kérdés fontos eleme az esküvői menetrend elkészítésének. Évszakfüggő, de mindenképpen kerüljük el a déli órákat, egyrészt, mert nyáron ilyenkor nagyon meleg van, másrészt pedig a fények sem az igaziak, a Nap magasan jár és ebből adódóan hosszú árnyékokat rajzol az arcokra, nem könnyű ilyen körülmények között dolgozni. Általában a kora reggeli vagy a késő délutáni órák a legmegfelelőbbek a kreatív képek elkészítésére. Tudom, hogy nem könnyű egy esküvői menetrendbe beépíteni egy délutáni fotózást, de megfelelő körülmények között sokkal hangulatosabb sorozatot tudunk rólatok készíteni. A kreatív fotózásra szánt idő mindig érdekes kérdés, hiszen minél több időt szánunk rá, annál több kép készülhet, annál több helyszínen, így pedig változatosabbá és gazdagabbá tehetjük a képanyagot. Nem érdemes elkapkodni.
Engedjétek meg, hogy a figyelmetekbe ajánljak egy blogbejegyzést, amit ezzel kapcsolatban írtam. Nem csak erről szól, de sok más érdekes, általam fontosnak gondolt témáról is írok benne. Ha elolvasnátok kattintsatok IDE!
Ki kísérjen el bennünket a fotózásra?
Megköszönöm, ha valaki(k) a közeli barátaitok közül velünk tart(anak) akkor, amikor a kreatív képeket készítjük. Ők egyrészről tudnak segíteni egy esetleges öltözésben, meg tudják fogni azokat a kellékeket, amelyek nem kellenek az adott fotóhoz és segítenek a remek hangulat kialakításában is, amit a képeken is viszontláthattok majd. Azt szoktam kérni, hogy a szülők, illetve nagyobb társaság ne jöjjön, mert ha a pár zavarban van, sajnos az is meglátszik az elkészült fotókon. Persze a koszorús lányok, a koszorús lányok kísérői, illetve a tanúk azért jöhetnek, de az a tiszteletteljes kérésem, hogy ennél többen ne legyünk a kreatív fotózás alatt.
Van egy barátom aki amatőr fotós, ugye Ő is fotózhat?
Természetesen nem tiltom meg, nem is tilthatom. Azonban az a kérésem, hogy a kreatív fotózáson csak nálam legyen fényképezőgép, hiszen azért kerestetek fel engem, hogy én készítsek rólatok képeket, ha több a fényképezőgép, akkor a pár nem tudja hova nézzen, ezzel pedig csak időt veszítünk, ráadásul a képanyagra is könnyen rányomhatja a bélyegét, ha nem tudtok igazán feloldódni. A többi eseményen valószínűleg elkerülhetetlen, hogy a vendégek fényképezőgépeikkel megpróbálják megörökíteni az eseményt, azonban ez a legtöbb esetben sokkal többet árt, mint használ. A házasságkötő termek, templomok illetve az éttermek általában viszonylag gyér megvilágítással rendelkeznek, megfelelő felszerelés és szakértelem nélkül nem készíthető értékelhető fotó az ilyen helyeken, ráadásul ha az illető mögülem fényképez, akkor akadályoz a mozgásban, rajta leszek a képein, ha pedig velem szemben, akkor Ő lesz rajta az enyémeken. Az a kérésem, hogy a meghívottak inkább vendégként vegyenek részt az eseményen.
Téged kerestünk eddig, milyen költségekkel számoljunk?
Minden párnak egyedi árajánlatot készítek, mert minden pár és minden esküvő más és más, az árképzést pedig sok tényező befolyásolja, ezért kérlek, hogy kattints a Kapcsolat menüpontra fent, és kérj személyre szabott ajánlatot. Könnyen lehet, hogy találsz nálam olcsóbb alternatívát is, de a nagy napon el nem készült, vagy gyenge minőségű képeidet nem pótolhatja semmi és senki.
Elolvastam a GYIK-et, de még mindig maradt kérdésem, mit tegyek?
Kattints a fenti menüben a Kapcsolat menüpontra, és írj nekem, vagy keress az ott megadott elérhetőségek valamelyikén. Készséggel állok rendelkezésedre.