Talán még sosem szerepelt teszt ebben a blogban és még az is lehet, hogy nem is fog, de ez a kütyü megérdemli, hogy hosszabban írjak róla. Van ugyanis egy olyan funkciója, ami semmilyen másik táblagépnek nincs, ez pedig a projektor. Mindig is kétkedő voltam az ilyen újításokkal kapcsolatban. Az első zenemobilok, vagy kamerával felvértezett testvéreik, nem beszélve a különböző játékra kihegyezett hordozható mobiltelefonokkal egybeépített játékkonzolokról mind-mind kétségeket keltettek bennem. Inkább erőfitogtatásnak gondoltam a gyártók részéről, hogy ilyen eszközöket dobnak piacra. Azt gondoltam azért teszik ezt, hogy megmutassák, hogy Ők bizony erre is képesek. Persze volt is köztük ami nem vált be és nem is erőltették tovább a fejlesztését, de hiába gondoltam az első kamerás mobilok láttán, hogy ebből sosem lesz használható képalkotásra képes eszköz (eleve egy kicsit mást várok egy fényképezőgéptől mint az átlag felhasználó), mégis lett és ma már egészen használható kamerákat pakolnak egyes gyártók a készülékeikbe. Miért ne lehetne ez így egy kivetítős tablet esetében is?! A készüléket ajándékba kaptam (ezúton is köszönet érte a Lenovonak), de igyekszem ennek ellenére objektív maradni és nem ezért, hanem a valós érdemeiért dicsérni (lesz bőven).
We never had a review on this blog and perhaps we will never have another one, but this gadget worths some more words than those I have written in the post about my trip in Barcelona. Why? Because it has a feature that no other tablets have: it has a projector. I have always been sceptical about this kind of innovation. I doubted in the first music phones or their brothers with digital cameras, not to mention the variety of gaming mobile phones with built-in game consoles. I thought these features are only for demonstrating technological superiority. I thought the manufacturers made these only to show that they can. Some of them disappeared without a successor of course. Seeing the first phones with built-in camera, I thought that they would never be able to be used to make decent pictures (as a photograhper I have different expectations than an avarage user). Despite my preconceptions, there are many manufacturers that pack proper cameras in their phones now. Why couldn’t it be the same in case of a tablet with a built-in projector? I received this device as a gift (thanks Lenovo!), but never the less I try to stay objective and praise it for it has to offer.
A csomagolás egyébként igényes és kompakt. Még dobozzal együtt is befért a tablet a fotós hátizsákom laptoptartó rekeszébe, ami egyébként nem túl nagy. Extra tartozékokat nem kapunk, egy gyári töltőfej és egy adatkábel lapul a dobozban a leírás és egyéb papírok mellett, de ez érthető is. Egy tabletet elég sokrétűen lehet használni, nyilván beszerzi mindenki azokat a kiegészítőket amikre Ő maga vágyik. Kicsit vicces, hogy a gyári védőfóliára ráírták, hogy ha az eszköz lefagyna, nyomjuk pár percig a bekapcsoló gombot és indítsuk újra nyugodtan. Szerencsére erre egyébként nem volt szükség. Az első bekapcsoláskor végigtapicskoltam a beállítási varázslót, ezután pedig rögtön felajánlott egy frissítést, majd még kb. tízet, de gondolom csiszoltak egy keveset a szoftveren amióta ezt a példányt becsomagolták, ami valljuk be dicséretes.
The packaging is sophisticated and compact. The tablet fits into the laptop pocket of my camera bag even with the box. There are no extra accessories in the package. We only get a charger and a micro USB cable, along with the description and other papers. This is understandable though, a tablet can be used in many ways so everyone will buy the accessories they need. Turning it on for the first time, I checked out the setup wizard which and the device offered me a system update immediately and then ten more. I think they are worked on the software since the tablet was packaged, and this is praiseworthy.
A Yoga Tab 3 Prot minőségi anyaghasználat, fém, üveg és műbőr igényes kompozíciója jellemzi. Kifejezetten kellemes kézbe venni, a legtöbb tablettel ellentétben, a beépített és kihajtható állványnak köszönhetően van fogása, de le is fektethetjük az asztalra, vagy felállíthatjuk, sőt fel is lógathatjuk a kihajtott állványra. Természetesen a projektor az állvánnyal együtt forog, így egyik módban sem kell lemondanunk a kivetített kép élményéről. Őszintén szólva féltem kicsit az állvány kihajthatóságától, de az masszív, jól van összerakva, nem lötyög és tényleg meg is tartja az eszközt, szóval ügyesen megoldotta a gyártó.
The Yoga Tab 3 Pro is made of quality materials (metal, glass, and leatherette); the composition is very pleasant. We can use it four ways: we can hold it in our hand (that is very comfortable thanks to the built-in flip-out stand.), we can tilt it, stand it and hang it. Of course the projector turns with the stand so you will not miss the experience the projected image offers, regardless of which way you use it. Honestly I was a bit afraid of the folding stand, but it’s massive, it isn’t wobbly, it holds the device firmly; in short, Lenovo delivered a very clever solution.
Nem untatnék senkit a száraz technikai adatokkal, de azért pár szót mindenképp ejtenék a gép lényegesebb paramétereiről. A Yoga Tab 3 Pro lelke egy 2,24 GHz-en ketyegő Intel Atom x5-Z8500 SoC amiben a grafikai feladatokat az Intel saját HD vezérlője látja el, emellé 2GB RAM-ot pakoltak a Lenovo mérnökei. Az akkumulátor 10200mAh teljesítményű ami 18 órás üzemidőt tesz lehetővé. Az audio élményért egy Wolfson DAC és a Dolby ATMOS névre hallgató megoldása felel, a hangszórókat – szám szerint négy darabot – pedig a JBL-től kölcsönözte a gyártó. A 10.1″ képátlójú QHD (2560×1600 pixel felbontású) kijelző gyönyörű, színekkel teli (raádásul elég szépen bele lehet szólni abba, hogy miként jelenítse meg a színeket, szóval ráfoghatjuk, hogy kalibrálható), innentől kezdve pedig tökéletesen jó arra, hogy például képeket mutogassunk rajta leendő, vagy jelenlegi ügyfeleinknek. Persze akár képeket is válogathatunk rajta, sőt szerintem a Lightroom Mobilenak köszönhetően az utómunka egy része is elvégezhető rajtuk, bár nyilván retusálni nem ezen az eszközön fogunk. A belső memória egyébként 32GB méretű, ezt további 128GB-al bővíthetjük a beépített microSD kártyahelynek köszönhetően. Bár az én példányom nem ilyen, de van amelyikben van beépített modem és így SIM kártya slot is, ezek a példányok 4G LTE hálózatokon működnek. Mielőtt elfelejtem, a tesztprogramok szerelmesei kedvéért lefuttattam egy AnTuTu-t is melynek végeredménye 75274 pont lett.
I would not like to bore anyone with dry technical information, but I definitely have to mention the main specifications of the device. The heart of the Yoga Tab 3 Pro is a 2.24GHz Intel Atom x5-Z8500 SoC with the built-in HD graphic processing unit, coupled with 2GB of RAM. The 102000mAh battery provides 18 hours of battery life. The audio experience is hosted by a Wolfson DAC and Dolby’s ATMOS solution. The speakers (there are four of them) are made by JBL. The 10.1″ QHD (2560×1600 pixel resolution) screen is beautiful, full of colors and we can calibrate it (such as: white balance, brightness, etc.) so it is perfect to show pictures to clients. Of course you can even use Lightroom Mobile on the device to-post process images, but for obvious reasons, you will not do retouching on it. The internal memory size is 32GB which you can extend with a microSD card (to a maximum of 128GB). Although my tablet does not have a 4G LTE network connectivity, some other versions feature a built-in sim card slot and modem to use mobile internet. Before I forget, out of curiosity, I ran the AnTuTu benchmark on the device, and it resulted in 75274 points.
A hátsó kamera 13 az előlapi 5 MP felbontású, mindkettő hozza a tőle elvárható szintet, sőt talán még túl is teljesítik azt. Az alábbi képeket, a hátsó kamerával készítettem.
The device has a 13MP back camera and a 5 MP front one; both of them deliver the resolution expected, maybe even a little bit more. I took these pictures with the back camrea.
A gép gyors, akadásmentesen használható, látszik, hogy dolgoztak az optimalizáláson, a hardvernek láthatóan meg sem kottyan ha több alkalmazást nyitunk meg egyszerre (ezek amúgy akár több ablakos rendszerben is futhatnak), szépen viszi a fullHD felbontású filmeket is, amiket ugye ráadásul ki is vetíthetünk. Ha nem piszkáljuk a gépet, nem is nagyon merül, két nap alatt két százalékot esett a töltöttsége, amíg az asztalomon pihent (én gyakorlatilag végigaludtam a kirándulás utáni napokat, mert nagyon elfáradtam).
The tablet is fast, lag-free, it shows that Lenovo engineers worked on the optimization. It’s not difficult to run multiple applications at the same time (they can even run in multi-window systems as well). You can watch fullHD resolution movies that you can project to the wall too (but not in HD resolution). After two days of resting in standby mode on my desk, the battery level decreased by two percent only (I actually slept through the days after the Barcelona trip, because I was exhausted).
– Ez mind rendben is van, de mit kezd egy magadfajta (esküvő)fotós egy ilyen géppel? kérdezhetnétek, sőt volt aki kérdezte is.
Többek között képeket mutogat rajta. Nyilván van demoalbumom, meg egy rakás demoanyagom a maguk fizikai valójában is, de nem vagyok benne száz százalékig biztos, hogy az újabb és újabb képanyagokat érdemes minden évben súlyos tízezrekért előhívni és fotókönyvek formájában prezentálni az ügyfeleknek. Egyrészt mert nem túl környezettudatos, másrészt pedig mert nehéz. Ugyan ki akarna utánfutóval ügyféltalálkozóra járni? Ráadásul ezen a kijelzőn tényleg életre kelnek a képeim. Akárkinek mutattam, elismerően bólintott.
– That’s all fun and games, but what can you do – as a wedding photographer – with such a device, you may ask?
Amongst other things I will show my pictures on it. Obviusly I have a demo album, and a bunch of phisical demo materials, but I am not hundred percent sure that it is worth to spend more and more money to produce new photobooks each and every year to present my work to prospective customers. On one hand it is not environmentally conscious and on the other hand it is hard to carry around. Hands up if you want to go to a client meeting with a trailer? It worths to add that this display can really help my images to come alive.
Aztán eszembe jut, hogy hányszor lett volna szükségem erre a készülékre, ha egyáltalán tudtam volna, hogy létezik. Sajnos nem egyszer fordult elő, hogy egy-egy lagziban, az összerakott vetítés laptopra másolása után derült ki, hogy a többcsillagos nívós szálloda projektora bizony haldoklik, nem lehet élesre állítani az általa vetített képet, vagy simán a végét járja a vetítő fényforrása. Ilyenkor vagy volt valakinél a kocsiban egy tartalék projektor, vagy hoztak egy nagyképernyős televíziót, vagy elbúcsúztunk a vetítés gondolatától. Én sem hittem, de ez az eszköz IDEÁLIS körülmények között kiválthat egy laptopot és egy projektort. Nem arra tervezték, hogy verőfényes napsütésben vetítsünk vele és igen, le kell majd kapcsolni a lámpákat a lagziban a vetítés idejére, de működik és elfér egy A5-ös mappában és ez az ami nagyszerűvé teszi. Az már csak a hab azon a bizonyos tortán, hogy egy 720p felbontású The Walking Dead epizód, kivetítve, a saját hangszóróin megszólaltatva 7%-ot vett ki az akkuból. Ezen fellelkesülve kipróbáltam, hogy milyen belső hálózatról streamelt videót nézni kivetítve, így a saját hangszóróját használva másfél óra alatt 80%-ra merítette az akkut. Ez ilyen fényerő, hangerő és teljesítmény mellett egészen elképesztő eredmény.
Then I remember how many times I needed a tablet; if onIy I knewn of its existence! Unfortunately, on several occasions a four-five stars projector would fail at a wedding party. Sometimes it is a very dissappointing moment that can be remedied with having such a device at hand. I did not beleive i tat first, but this tool can replace a laptop and a projector under IDEAL conditions. It is not designed to operate in sunlight and yes, you should turn off the lights when using the built-in projector, but it WORKS and it fits in an A5 folder and this is what makes the device GREAT. I tested it in the real life, I watched an episode of The Walking Dead in projected mode using the built-in speakers, and it used up only 7% battery power. Feeling enthusiastic after this experience, I tried watching a streamed video on the projector and with the Yoga’s own speakers. After one and a half hour, the battery charge decreased to 80%. This is a very-very good result.
– Szóval, hogy mire fogom én használni?
Bármire, amire az asztali gépem alkalmatlan mert nincs ott és bármire amire a telefonom kevésbé alkalmas/kényelmes mert kicsi. Levelezésre, filmezésre a repülőn ha utazom, a munkáim demozására, vagy akár kreatív fotózás/utazás közben egy-egy kép gyors szintezésére és megosztására, lagzikban vetítésre egyszóval sok mindenre. A Lenovo megcsinálta és nem csak beszélt arról, hogy innovatív megoldások kellenek, hanem letett egy (számomra) közel tökéletes tabletet az asztalra (plusz pont, hogy ajándékba is kaptam egyet). Ez nem egy felnagyított telefon, hanem egy remekbe szabott táblagép, olyan finom megoldásokkal amik szerethetővé teszik és felkeltik a felhasználóban azt a bizonyos „must have” érzést.
– So what I am going to use it for?
I will use it for anything that I can not do on my desktop beacuse it’s not there; and for anything that I can not solve on my phone beacuse it’s too small or not comfortable enough. I will use it for managing my emails, watching movies on a plane when I travel, show my work to clients or post-process and share images during a wedding creative session, projecting slideshows at wedding parties and so on. Lenovo did it, they not only talked about how much new and innovative solutions are needed, they actually delivered a near perfect tablet for me (It’s a plus point that I received it as a gift). This is not an enlarged smart phone, but a superb tablet, with so well designed soluitions that made it lovely and make you feel the classic „must have” feeling.