Sokszor mondjuk a párjainknak, hogy merjenek egyediek lenni, merjék belevinni a saját egyéniségüket a nagy napjukba. Erre az egyik legkézenfekvőbb a nagy nap legfontosabb mozzanatát, a szertartást egyedivé tenni, erre pedig nem csak az egyéni zeneválasztással van lehetőség. A polgári szertartásnak vannak mindig azonos részei, ilyen a bevonulás, a fogadalom, az aláírás, a gyűrűhúzás, a csók, az anyakönyvvezető beszéde, de ezek elég sok opcionális dologgal bővíthetőek, ilyen az egyesítő szertartás is, ami a pár összetartozását, egybeolvadását szimbolizálja valamilyen rituálészerű mozzanatban.
Gyertya
Az egyesítő szertartás valamikor azt jelentette, hogy a párok közösen gyújtottak meg egy gyertyát. Már ennek is számtalan verziója létezik, hogy csak néhány példát említsek, egy-egy (a szertartás közben végig égő) gyertyáról gyújthatják meg közösen a lángot egy harmadikon, vagy a szülők gyújtják meg a két különálló gyertyát, amit aztán a menyasszony és a vőlegény a közös életüket szimbolizáló gyertya meggyújtására használ. Léteznek külön erre a célra öntött és faragott gyertyák, mécsesek és gyertyatartók is, amikkel azok örök emlékként is megőrizhetőek. A gyertya viszont nem mindig praktikus, gondoljunk csak egy kültéri szertartásra. Ha a gyertya meggyújtása szimbolikus, akkor nem jó ómen, ha a gyertyákat elfújja a szél, vagy teljesen meggyújthatatlanok a levegő mozgása miatt. Éppen ezért lettek nagyon népszerűek a homoköntő ceremóniák.
Homoköntés
A homoköntés előnye, hogy nagyon sokféle variációja lehet, stílusában igazán jól igazítható az esküvő miliőjéhez. A különböző színű dekorhomokok használatával tökéletesen passzolhat az esküvő színeihez, vagy a nappalink színvilágához, ahol majd évtizedekig állni fog. A piac talán ezen a fronton a legnagyobb. Míg korábban egy lezárható üvegbe öntöttek színes homokokat, addig ma már képkeretbe, homokórába, vagy más dísztárgyba is töltik őket, sőt, egyszer szerencsénk volt egy olyan vintage esküvőhöz is, ahol a homokot kétféle magra cserélték. (De láttunk már kétféle borssal és egyéb fűszerrel is hasonlót.) Az egyesítő szertartások 99%-ban kimerülnek a fenti két irányzatban, néha viszont mi is meglepődünk egy-egy pár kreativitásán, ezért szeretnénk megosztani veletek néhány olyan ötletet, amit korábbi menyasszonyaink és vőlegényeink használtak egybeforrásuk kifejezésére, vagy csak szembejött velünk az interneten és jópofának találtuk.
Borok és más italok házasítása
A fenti két variáción túl az egyik legnépszerűbb különböző típusú borok összeöntése, majd az így kapott bor közös elfogyasztása. Hallottunk már fröccskeverésről, mint egyesítő szertartásról, de vodkanarancsról is. Miért ne lehetne egy pultos esküvőjén koktélkeverés (jól rázd össze! 😉 ), vagy miért ne lehetne boroskólázni, vagy maciszörpözni, ha a megismerkedés is így kezdődött: – Szia, meghívhatlak a következő VBK-ra? Ha ilyen módját választjuk az összetartozás kifejezésének, érdemes a násznéppel is a szertartás során használt itallal koccintani a szertartás végén, kaphatnak ők is bort, fröccsöt, vagy vodkanarancsot pezsgő helyett.
Doboz
Ennek már többféle verziójával találkoztunk, a közös minden esetben az, hogy a menyasszony és a vőlegény egy dobozt zár le közösen (szögekkel, kalapáccsal). A dobozba a kedvenc borukat tehetik be egy-egy egymásnak szánt levéllel, amit az első házassági évfordulón, vagy az első nagyobb veszekedés alkalmával közösen bontanak fel. Vannak dolgok, amik az idő múlásával csak egyre nemesebbek lesznek, ahogy a szerelem is mélyül, a bor fénytől elzárva, hűvös helyen tárolva egy év múlva csak még jobb lesz.
Faültetés
A bevállalósabbak, akik nem féltik a ruhájukat, ültethetnek közösen fát, vagy rózsabokrot is. Ez általában egy nagyobb kaspóba történik a szertartás során, ami aztán a pár közös udvarára kerül. A célra talán egy kis fenyő a legcélszerűbb, ami minden évben 1-1 új ágörvet növeszt, így minden évben látható rajta az idő múlása.
Savanyúság készítése és más tartósító eljárás
Eltehetünk savanyúságot közösen, akár chilit, amit majd a téli estéken közösen lehet elfogyasztani, vagy az első évfordulón elővenni – és milyen jó, ha a vendégek egy ilyen esküvőn apró chilis köszönőajándékot kapnak, legyen az chilis csoki, vagy kis üvegben elrakott növényke vagy akár papírzacskós chili magok.
Lakatok
A világ számos pontján hagyomány a nevekkel megírt lakatok elhelyezése, csak Magyarországon több, mint 10 ilyen hely van, de van Velencében, Szöulban és Moszkvában is ilyen. A lakatok így gyakran jelennek meg romantikus elemként. Egy egyesítő szertartás keretében egy lakatot helyezzünk el egy dísztárgyra, a kulcsot pedig jó messzire dobjuk el!
Festmény
Sokan szeretnének olyan egyesítő ceremóniát, aminek valamilyen kézzel fogható emléke marad, amit nem fogyasztanak el, időtálló és a közös lakás dísze lesz, nekik kiváló egy közös festmény elkészítése, ami lehet akár csak egy közös szív megrajzolása kétféle festékkel egy vászonra, vagy kartonra széles ecsetekkel. Az este hátralévő részében kihelyezve akár vendégkönyvként is működhet, mindenki felírhatja rá a nevét, vagy rányomhatja a közös műre az ujjlenyomatát.
Reméljük elindítottunk pár vezérhangyát és hamarosan bővíthetjük a listánkat. 😉